Türkiye insansız hava aracı filosunu büyütüyor!

Türkiye insansız hava aracı filosunu büyütüyor!

Drone ve insansız hava aracı hobi ve iş amaçlı kullanımı ile son yılların en çok konuşulan teknolojik cihazlarından birisi haline geldi. Bu cihazlar ülkelerin güvenlik güçleri tarafından da yoğun bir şekilde kullanılıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından drone ve insansız hava araçlarının yoğun bir şekilde kullanıldığını daha önce sizlerle paylaştığımız haberlerde sıkça dile getirdik.

Bunun yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun polis teşkilatında 2 adet silahlı insansız hava aracı bulunduğunu açıklaması sonrasında, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu konuda dünyada bir ilke imza attığı öğrenildi.

59 yeni insansız hava aracı ve 450 adet drone!
İHA’ların sağladığı katkıları göz önünde bulunduran İçişleri Bakanlığı’nın, güvenlik güçlerini yeni araçlarla donatma kararı aldığı açıklandı. Bu kapsamda emniyet, jandarma ve sahil güvenlik envanterine katılması üzerine 59 insansız hava aracı ve 450 drone alımı gerçekleştirilecek.

İnsansız hava araçlarının 39’unun silahlı, 15’inin ise silahsız olacağı belirtilirken, filoya 5 adet insanlı keşif uçağı dahil edileceği öğrenildi. Hali hazırda kolluk kuvvetlerinde bulunan 23 adet İHA ve 1161 drone ile toplamda 14 bin saat uçuş yapıldığı açıklandı.