Kolunuza iki el daha ekleyen robotik sistem: Youbionic double hand

Kolunuza iki el daha ekleyen robotik sistem: Youbionic double hand

Herhangi bir nedenden dolayı uzuvlarını kaybeden insanlar için geliştirilem harika protezler bulunuyor. Çalışanların ağır yükleri kaldırması için hazırlanan gelişmiş yardımcılar geliştiriliyor. Youbionic ise kolonuza iki el daha ekleyen robotik sistemle karşımıza çıkıyor.
 

 
Üç boyutlu yazıcıyla hazırlanmış protez modelleri geliştiren ve satan Youbionic şirketi, bu sefer çok garip bir proje ile karşımızda bulunuyor. Double Hand isimli yeni bir robotik kol sistemi geliştiren firma, daha önce de söylediğimiz gibi bir elinize iki el daha katıyor. Kendi eliniz üzerine takılan bu ekstra iki el, parmaklarda bulunan esnek sensörler ile kontrol edilebiliyor. Üç boyutlu yazıcıdan hazırlandığı için hafif olduğu belirtilen bu iki el, kişilerin parmak hareketlerine göre açılıp kapanabiliyor. Videoda oldukça yavaş çalıştığını gördüğümüz sistem, beklediğimiz kadar da hassas değil. Yani tüm parmaklar tek tek kontrol edilemiyor ve bu da elleri baya bir anlamsız kılıyor.Youbionic bu kol ile neyi hedefliyor?

Merkezini özel programlanan Arduino kontrolcünün oluşturduğu bu robotik sistem, istendiği takdirde programlanabiliyor. Obje tutacak hassasiyeti dahi sunamayan kol, daha çok bir “cosplay” aksesuarı gibi görünüyor. Tam 1.800 euro satış fiyatı bulunan ürün, neden üretildiği anlaşılmayan teknoloji cihazların arasında yer alıyor.