İnsansı Robot Piyasası, 2023'e kadar 10 kat büyüyecek

İnsansı Robot Piyasası, 2023'e kadar 10 kat büyüyecek

Son yıllarda, robotik pazarında büyük ilerlemeler gördük. Yakın gelecekte de büyük gelişmelerin olacağı düşünülüyor.Bu teknolojik gelişmeler endüstride uygulanmaya başlandığından, insansı robot pazarında fırtınalar yaşanmaya başlandı.

Yeni bir rapor , 2023 yılına kadar humanoid robotların pazarının on kat artacağını öne sürdü.  Şu anki tahminler 2023 yılına kadar 320,3 milyon dolardan  3,9 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Teknoloji için büyük potansiyel uygulamaların birçoğu eğitim sektöründe ve perakende sektöründe bulunur; burada robotlar müşteri hizmetleri rollerinin bir kısmını alabilir. Robotların, gelişmiş yapay zeka sistemleri lojistik ve tıp gibi alanlarda kullanılması bekleniyor .

Bununla birlikte, tahmin edilen büyümeyi potansiyel olarak yavaşlatan bazı engeller vardır: Birincisi, robotlar bu rollerin birçoğu için olması gereken kadar hareketli değiller, bu nedenle  hızlı ve güvenli bir şekilde dolaşma becerilerini geliştirmeleri önümüzdeki birkaç yıl içinde çok önemli.

Raporun içerdiği altı yılda Kuzey ve Güney Amerika robotik pazarındaki en büyük güç olmasına rağmen, endüstrideki en hızlı büyüme oranının aslında Asya Pasifik bölgesinde (APAC) olacağı öngörülüyordu.

Raporda, "APAC, tahmin döneminde hemen hemen tüm büyük uygulamalar için humanoidleri benimsiyor" açıklamasında bulundu. APAC ülkelerinde yaşayan Çin ve Japonya gibi yaşlı nüfus arttıkça, bölgenin kişisel yardım ve bakıcı uygulama için humanoid kullanması bekleniyor "dedi.


Biz zaten robotları artık günlük hayatımızın bir parçası haline görüyoruz. Teslimat servislerinden polis işlerine kadar her şey robotlar için potansiyel bir iş olanağı olarak değerlendirilmektedir.

Bununla birlikte, insan robotlarının büyüme potansiyeli yüksektir, çünkü daha önce insanların tek başına olduğu görevleri üstlenebilirler.Evdeki kullandığımız teknolojik makinelerde aslında bir nevi görev tanımlı robotlardır.Şimdilik sadece insan haraeketlerini taklit eden robotlar yakın gelecekte çok daha gelişerek insanlığa büyük katkılar sağlayacaktır.