Facebook ve Intel Yapay Zekaya Büyük Katkı Sağlıyor

Facebook ve Intel Yapay Zekaya Büyük Katkı Sağlıyor

Intel ve Facebook, yapay zeka ve derin öğrenme için tasarlanan Intel'in en yeni işlemcisi Nervana üzerinde birlikte çalışıyorlar. Çip, Intel'in 2020 yılına kadar 100 kat daha iyi yapay zeka performansı elde etmesine yardımcı olması beklenen birden çok projenin ayrılmaz bir parçasıdır.

Teknolojinin geleceği yapay zekadır, ancak dünyayı kökten değiştirmeden önce makinelere öğrenme olanağı verebilecek uygun donanım geliştirmeliyiz. 

Bu amaçla The Wall Street Journal, Intel'in Facebook ve bir dizi başka şirketle Nervana adlı yeni bir işlemciyle çalıştığını bildiriyor. Çip, Intel Nervana tarafından yapılan çalışmanın sonucudur ve bilgisayarın nesneleri, kalıpları, konuşmayı ve karmaşık kavramları tanıması ve böylece onu taklit edebilmesi için öğrettiği derin öğrenme olarak bilinen yapay zeka öğrenme sürecini hızlandırmak üzere tasarlanmıştır. Öğrenme yetenekleri insanlar tarafından sergilenmektedir.

Intel'in ortakları, Nervana'ya "ince ayar" yapmaya, Facebook ise işlemciyi derinlemesine ele alarak yeteneklerini gerçekleştirmeye başladı.ETKİLİ DERİN ÖĞRENME

Derin öğrenme söz konusu olduğunda, mevcut bilgisayarların öğretim aşamasında kullanılan veri miktarını idare etmek için çok fazla işlem gücü kullanmaları gerekir. Bununla birlikte, Nervana, hesaplamaları gerçekleştirmek için gereken işleme gücü miktarını azaltabilecek kısayollar alması anlamına gelmektedir.

Intel çipin performansını nasıl izlediğini henüz ayrıntılandırmadı ancak şirket Nervana'nın hava durumunu tahmin etme ve kendi kendine süren otomobil gibi teknolojileri etkileme yeteneğine güveniyor. İkincisi, çevreye güvenli bir şekilde gitmek için yolda sürüşlerin yanı sıra diğer araçların tanınması için derin öğrenme yöntemleri kullanıyor. 
Intel geçtiğimiz günlerde daha iyi araçlar geliştirmek için Google'ın Waymo ile ortaklık kurdu.


Krzanich, bir basın bildirisinde, Intel'in "daha yüksek performans sunacak ve yapay zeka modelleri için yeni ölçeklenebilirlik düzeyleri sağlayacak" birden fazla Nervana projesi olduğunu belirtti. Şirket şu an 2020 yılına kadar 100 kat daha fazla yapay zeka performansı elde etmek için yolda.
Intel Nervana'daki Yapay Zeka Ürünler Grubu Başkan Yardımcısı Naveen Rao, blog yazısında "Intel Nervana NNP'yi bizi yapay zeka için açıkça tasarlanmamış olan mevcut donanımlardan kaynaklanan sınırlamalardan kurtaracak şekilde tasarladık" dedi. "Umudumuz, sadece hayal gücümüzle sınırlı yeni yapay zeka uygulamaları sınıfları yaratmaktır." dedi.