Atari Ördek Vurma Tabancası Nasıl Çalışır?

Atari Ördek Vurma Tabancası Nasıl Çalışır?

Atari oyunları çocukluğumuzun en büyük eğlence kaynaklarndan biriydi.Bu oyunlar arasında  Duck Hunt yani “Ördek Vurmaca” oyununu birçoğumuz oynamışızdır. Ve herkes gibi o silahın ördeği nasıl vurduğunu merak etmişizdir.
 

Duck Hunt’un diğer oyunlardan daha zevkli olmasını sağlayan en önemli özellik silahla  ördekleri vurmamızdı. Tabi sinir bozucu kısmı da vardı oda ördeği vuramayınca kıs kıs gülen köpekdi.Bu oyun günümüzde artık pek oynanmasada çoğumuzun aklında aynı soru “Silahı ekrana tuttuğumuzda yönü nasıl algılıyor?”

Gelelim cevabına.

Asıl ismi “Light Gun” (Işık Silahı)  ismi verilen bu cihaz günümüzdekilerin aksine ekrana ışık göndermiyor üzerlerinde bulunan fotodiyot vasıtasıyla ekrandan gelen ışığı tanıyorlardı.
Ördeğe nişan alıp tetiğe bastığımız anda televizyondaki o noktadan gelen ışınlar cihaz tarafından yakalanır ve foto diyotlar çalışmaya başlar.

Şöyleki; silahın tetiğine bastığınız anda ekran siyaha döner ve ördeğin olduğu kısım beyaz haldedir. Eğer silahı o beyaz kısma tutmuş ise diyotlar rengi algılayıp çalışmaya başlıyor ve ördeği vurmuş oluyoruz.